21 Kasım 2012 Çarşamba

Neden Sonra...

Neden sonra farkına varıyorsun 
Etrafındaki korkunç ıssızlığın. 
Yâr olsun,dost olsun,ne arıyorsun, 
adresi belli mi vefasızlığın? 

Aşk,dostluk!.. Hepsi dökülür yapraklar! 
Çıplak bir ağaç durgun suda aksin. 
Yalnızlık dediğin hayatta başlar; 
Kabir boyunca devam etmek için. 
CAHİT  SITKI  TARANCI8 yorum:

Asya Yazar dedi ki...

Çok karamsar:(

Gurme Şirine dedi ki...

evet yalnızlık hayatta başlar...
kabir bıyunca devam eder...
çok doğru bir söz...

zaten dünyaya tek başımıza geliyoruz, hayatta bütün işlerimizi kendi çabalarımızla tek başımıza yapıyoruz, yani ölürkende yine tek başımıza ölüyoruz...


sevgiler canım...

yaren dedi ki...

Günaydın Asya Hanım;
Evet, karamsar.:) Şair karamsar bir yapıya sahip olunca,şiir de karamsarlık içeriyor. Cahit Sıtkı Tarancı;Yalnızlığın beslediği bir karamsar yapıya sahip olan bir şair.İçinde yaşadığı ortamdan memnun olmayan biri... Bu memnuniyetsizlik onu alternatif dünya arayışları içine itmiştir.
Asya Hanım, görüldüğü gibi karamsarlık bazen iyidir. İnsanı araştırmaya, mükkemmeli bulmaya teşvik eder.
sevgiler

yaren dedi ki...

Kesinlikle çok doğru bir yorum, g,şirinem.insan tekbaşına dünyaya geliyor. Yaşarken hissettiği herşeyi tek başına hissediyor. Sevin, mutluluk, huzur, üzüntü,keder,hüzün, acı ...insan tek başına yaşıyor. Etrafında insanlar olsa da canı yanan kendisi. Etrafındakiler sadece paylaşır Ama insan hep kendi ile başbaşadır. Cahit Sıtkı da şiirlerin de yalnızlık, karamsarlık ve ölüm ve ötesine işlemiştir.
Canım öpüyorum güzel yorum için teşekkürler..
sevgilerimle.

bücürükveben dedi ki...

karamsar ama yalan da değil:(((her zaman yalnızızdır aslında, evlatlar evlenip gider,ana,baba zaten başında baki değil,karı-koca ise sonunda kukumav kuşu gibi iki bunak başbaşa kalıp,ah çocuklar ve torunlar gelse de görsek diye bütün gün yol gözlerler:(asıl gidince ne olacak çok merak ediyorum yine yalnız mı olacağız? belki de hiçbir yere gitmeyeceğiz..ateistler haklıysa her şey bitecek...:((ne kadar anlamsız olur:(((ömür boyu öteki hayatla ilgili hayaller kur:))meğerse yokmuş:(

neyse yaa gidince öğreneceğiz nasılsa..boşver..

sevgilerimle canım öpüyoruz ikimiz de

yaren dedi ki...

Haklısın Müjdeciğim.. İnsan hep yalnız.Bir görünen yalnızlık bir de hissedilen yalnızlık. Görünen yalnızlık gün gelir başladığın yere dönersin.ruhun yanızlığı ise, yalnız doğarsın yaşarken yaşadıklarını yalnız hisedersin, sevinirsin sen sevinirsin, üzülürsün sen acı çekersin, hasta olursun senin canın yanar. Etrafındakiler senin hissettiğini hissetmez.Ölürsün yine yalnız gidersin.Şairin dediği gibi yalnızlık hayatta başlar, kabir boyunca devam etmek için.
Dediğin gibi bilmiyoruz yalnız mı olacağız yoksa?? Ama inanıyoruz. ..
Müjdeciğim değerli yorumun için teşekkürler canım benim. Öpüyorum bücürüğü ve seni.. sevgilerimle

Hüseyin GÜZEL dedi ki...

"Asya Yazar"a katılıyorum..."Çok karamsar"...

yaren dedi ki...

:)) Ben de size Asya Hanıma verdiğim cevabın aynını veriyorum. Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiirlerini beğenerek okurum. Her birimizin zaman zaman karamsarlığa düştüğü anlar oluyor. O da gerekli diye düşünüyorum..:)
Yorum için teşekkürler H.Hocam, saygılar

Bakış Acısı Kitap Alıntısı