19 Nisan 2012 Perşembe

Dürüstlük..


Toplantıya gideceğim.Baktım geç kalma ihtimalim var,bindim bir taksiye,muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum.Tam işyerinin önüne geldik.Ankara'da Bakanlıklar.Taksi parası 9.75 TL tuttu,ben 10 TL uzattım.Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya,taksici üstünü arıyormuş gibi yapar,siz de para üstünü alabılmek için bir ayak dışarda,inmemek için debelenirsiniz.Tam o sahne olacak.Şoför,para üstü varmı diye aranmaya başladı.
"Üstü kalsın kardeşim"dedim.

Döndü bana doğru
"Vaktin varmı ağabey ?" dedi. 
"Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda) 
Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor,indi araçtan.Önde bir büfe var.Gitti oraya,bir şeyler konuşup geldi.Bana 25 Krş uzattı.Belli ki para bozdurmuş. 
"Birader" dedim,"9.75 değil,10.50 yazsa, istermiydin 50 kuruşu benden?" 
-Ne alacağım ağabey 50 krş.u 
-Peki niye gittin 25 krş.için o kadar uğraştın.üstü kalsın demiştim. 
Döndü bana,attı kolunu arkaya : 
-Vaktin varmı ağabey?
-Var.
-Çek kapıyı o zaman. 
Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.
5 dk.konuştuk.İngiltere'de profösüründen,bilmem kiminden eğitimler aldım.O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini,ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.
Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz.Babam rençberdi benim,günlük yevmiyeye giderdi;artık inşaat falan bulursa çalışır gelir,o gün iş bulamamışsa,biz eve gelişinden,yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik.Yemek bitince babam bize"Durun kalkmayın" derdi.Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı. 
"Aha" dedim,"Bizim meslek", -seminerci. 
- Ne anlatırdı baban 
- Hayattta nasıl başarılı olunur ?
O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor,sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.
-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi,delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır,dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun,evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken ,biz de gülerdik. Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyin.O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeiş var,onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor,ama adamda her numara vardı,kumar falan oynatırdı.Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı,hep o ikisinin eskilerini kullandık.O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık,çünkü bize bahşiş verirdi.Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye,para falan hak getire.Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü.yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartıman,işleyen birahane,dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktı biliyormusunuz ? 
-Ne bıraktı ? 
-Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın ,hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan 15 yıl geçti,diğer 2 kardeş cezaevindeler,ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.
Biz 5 kardeş,beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi,çoluk çocuğu,hepimizin birer dairesi var. Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :
"Asıl mirası bizim baba bırakmış." 
Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık.Her şeyimiz var Allah'a şükür. 
Çok duygulandım,veda ettim,tam ineceğim :
-Dur ağabey,asıl bomba şimdi. 
-Nedir bomban ? 
-Nerede oturuyoruz biliyormusun ? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.
Evladınıza ne araba bırakırsınız,ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.
.......................................
(A.Şerif İzgören kitabından) 8 yorum:

███▓▒░ (*Buroç*) ░▒▓███ dedi ki...

Yaı rengi ve arka plan renk uyumsuzluğu nedeni le okumakta güçlük çeksemde gerçekten büyük ders alınacak bir olay, teşekkür ederim hanife abla

bücürükveben dedi ki...

ne güzel bir babaymış, mekanı cennet olsun, çocuklar küçükken anlayamamışlar kıymetini ama neyse ki, sonradan anlamışlar, böyle dürüst anne,babaya sahip olmak dünyanın en güzel mirası...sevgiler Yaren'ciğim

siyahkuğu dedi ki...

Okumadan yatamadım harikaymış , canım sen bul bunları bize paylaş bizde keyifle okuyalım ,hakkın ödenmez ,paylaşmak budur dedirten cinsten...
yüreğine sağlık,sevgilerimle...

yaren dedi ki...

Yazı rengini, resimdeki renklerle uyumlu olması ve siz değerli dostlarımın okumada sıkıntı yaşamamalarına özen göstersem de, bazen dikkatten kaçıyor..Yazı ders vermesi açısından hoş ve etkileyici.. Sevgili buroç teşekkür ediyorum kardeşim, sıkıntıya rağmen okuyup yorumlarını paylaştığın için..esenlikler,selamlar

yaren dedi ki...

Çocuklar ailenin yansımasıdır.. Aile nasıl bir yaşam sürmüş ise, aynını çocukların da sürdürecekleri hayatta görmek mümkün..Tıpkı yazıda ki,ailelerin yaşam şekilleri ile, çocukların yaşam şekillerinin birbirini yansıttığı gibi..Evet çok haklısın doğru ve dürüst yaşayan bir anne babaya sahip olmak bence de en büyük miras..Müjdeciğim yazı biraz uzun olmasına rağmen faydalı ders vermesi açısından paylaşmak istedim.. Okuyup yorum bıraktığın için teşekkür ediyorum canım, sağol.. Öpüyorum, sevgiler gönderiyorum..

yaren dedi ki...

siyahkuğucuğum,anne- baba çocuklarına bırakacakları mal, mülk, zenginlik kardeşleri birbirine düşürüp kırdırıp, küstürmekten öte çok fazla bir fayda sağlamıyor. Ancak, onların hayatlarını kolaylaştıracak, iyi faydalı bir insan olmalarını sağlayacak baı değer kavramlarını miras olarak bırakmak hem anne- baba hem evlatlar ve hem de o toplum için çok daha fazla fayda sağlayacaktır.. Canım teşekkür ediyorum değerli düşüncelerini paylaştığın için.. Elbette ben bu tarz paylaşımlarım olacaktır.. sevgilerimle..Hoşçkal.

bücürükveben dedi ki...

var ya benim rahmetli babam da olsa aynı öyle o 50 kuruşu vermeden içi rahat etmezdi...biz de üç çocuk aynen öyleyiz bakkalın mesela bizde 50 kuruşu kalsa rahat etmeyiz ama bizim 50 kuruşumuz bakkalda kalabilir helal olsun:)böyle tüm babalar nur içinde yatsın yaşayanlara da Allah sağlıklı ömürler versin..
be de öptüm yarenciğim

yaren dedi ki...

Ne mutlu böyle dürüst yetişmiş evlatlara, Allah rahmet etsin o anne babaya..Belli Müjdeciğim, senin öyle dürüst mert bir aileden geldiğin. Açık yürekliliğin belli ediyor zaten.. sevgiler canım..

Sevgi Öğretilebilir mi

  Yaşadığımız dünyada insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sevgi. Zira insanın mayası, ruhunun gıdasıdır. İnsan olduğunu hissettiren...