20 Mayıs 2012 Pazar

Vefa Duygusu ve İhanet Açmazı..


Yavuz Sultan Selim, kıyafet değiştirip (tebdil-i kıyafet edip) Eminönü’deki kuşbazları (kuş satanlar) teftişe çıkmıştı...Altın kafes içinde satışa çıkarılan bir yaban ördeği dikkatini çekti...Fiyatını sordu...Kuşbaz fiyatını söyledi. Çok yüksekti. O fiyata rahat rahat bir ev alınabilirdi. “Bunun fiyatı diğer yaban ördeklerinden niçin bu kadar yüksek?..” diye sordu.“Çünkü” dedi kuşbaz, “bu çok özel bir kuştur. Hangi göle bırakırsanız bırakın öyle bir ötmeye başlar ki, çevredeki bütün yaban ördekleri göle doluşur. Siz de rahatlıkla avlarsınız.”Yavuz yaban ördeğini satın aldı. Yanındaki muhafızına verdi. Bir de kesin talimat ekledi: 

“Şunun kafasını kopar!”
Kuşbazın aklı bu işe ermemişti. Onca paraya kıyılıp satın alınan kuş, öldürülür müydü?
“Neden öldürüyorsunuz?” diye kekeledi.
Yavuz kuşbazın gözlerinin içine bakarak konuştu: “Kendi kanına ihanet edenin cezası ölümdür!”
Çaka Bey, Oğuzların Çavuldur Boyu’na mensup bir Türk’tü....Küçük yaşta Bizans’a esir düşmüş, “Çaka” olan ismi “Protonolilismus” yapılmış, Bizans saraylarında eğitilmiş, Bizans prensleri, prensesleriyle birlikte okumuştu...Askerlik mesleğini seçti. Dirayeti, zekası, kahramanlığıyla kısa süre içinde generalliğe yükseldi. 1081 yılında tahta çıkan Birinci Aleksi Komnen’in en yakın arkadaşı ve danışmanıydı.Bir gün İmparator Aleksi Komnen, Çaka Bey’i yanına çağırdı:
“Söyle bakalım arkadaşım” dedi, “bana yardıma hazır mısın?” 
 Çaka Bey tereddütsüz cevap verdi:
“Elbette. Size her zaman hizmete hazırım İmparator Hazretleri, emredin.”
“Bilmek istediğim şudur: Hiçbir ayırım yapmadan bütün düşmanlarıma karşı savaşır mısın?”
“Tabii savaşırım! Sizi korumak benim vazifem.”
“Düşmanlarım Türkler olsa da savaşır mısın?”
Çaka Bey, son soru karşısında durakladı. Ne cevap vereceğini birden kestiremedi. Sustu.
“Neden sustun? Türklerle savaşır mısın diye sormaktayım.”Başını iki yana salladı Çaka Bey: 
“Bunu benden istemeyeceğinizi umuyorum, İmparator Hazretleri...”
İmparator şaşırmıştı: “Ama niçin?..”
“Çünkü damarlarımda, savaşmamı istediğiniz ırkın kanı dolaşıyor. Kanıma ihanet edemem!”
“Hâlâ Türk olduğunu mu söylemek istiyorsun?”
“İnsan kendi soyunu sopunu belirleyemez İmparator Hazretleri. Bir kan bağıyla doğar ve aynı kan bağıyla ölür. Asıl hain kanına ihanet edendir! Kanına ihanet eden, kendine ihanet eder!”
İmparator hayal kırıklığına uğramıştı: “Seni iyi eğitememişiz” dedi öfkeyle, “bizi kandırdın.”
Çaka Bey, taşı gediğine koydu:
“Ben sizi değil, siz kendi kendinizi kandırdınız. Ne dinimden vaz geçtim, nede kanımdan. İnsan yeri geldiği zaman canından vaz geçebilir, ama dininden ve kanından asla vaz geçemez!” 
Dışarı çıktığında arkadaşları etrafını aldılar. Onlara göre yaptığı delilikti. İmparator’un dediğini yapıp Türklerle savaşsaydı, daha çok yükselebilir, hatta bir gün bir yolunu bulup imparator bile olabilirdi.“İmparator olmak istemiyorum!” diye cevap verdi, Çaka Bey, “Kendi canıma kılıç çekemem.”Ve bir ihtilâl esnasında Bizans’tan kaçtı. Eskiden kumanda ettiği adamlarının başına geçti (1081).
“Allah’ın bana gösterdiği yoldan yürüyeceğim; milletime ölünceye kadar hizmet edeceğim”diyordu.
İzmir’i ve çevresini fethedip “İzmir Beyliği”ni kurdu. Bir donanma vücuda getirdi, “İlk Türk Amiralı” oldu. Yıllarca Bizans’a kan kusturduktan sonra, kendi kanından biri (Kılıçarslan) tarafından öldürüldü (1097).
Yavuz Bahadıroğlu

2 yorum:

bücürükveben dedi ki...

Yavuz Sultan Selim'e çok kızdım, yani kuştan ne istemiş?:((insanın haini başka, hayvanın haini olmaz ki:((av diye bir şey olmasaydı o hayvanın yaptığı hainlik olarak zaten görülmeyecekti:((zaten oğluna zehirli kaftan gönderen adam kuşa mı acıyacak:((?

Çaka beyi Üsküdar'da otururken bir vapura da yanılmıyorsam ismini vermişlerdi..(aynısıysa)çok taktir ettim yalnız kendi kanından biri Kılıçarslan niye öldürmüş tarih bilgimi unuttum tekrar bakacağım üzüldüm çok:(((

Fakat hikaye hakikaten çok ibretli..

dış düşmandan değil iç düşmandan korkmalı..en nefret edilecek kişi de bence iç düşmandır dış düşman normaldir senin ülkeni ele geçirmek ister ama içeriden hainlik yapmak çok tiksindirici...

Bilmezdim vaktiyle Kökler gibi filmlerde beyazların Afrikalı zencileri nasıl yakalayıp getirdiklerini..meğerse yine ZENCİ KÖYLÜLER YARDIM EDİYORLARMIŞ YAKALANMALARINA!!! Rezalet bakar mısın!?

Kendi ülkemizin halini hiç söylemiyorum malum zaten:((
çok teşekkürler canım çok ilginçti..kılıçarslan olayını da okuyacağım google'dan..

yaren dedi ki...

Yavuz Sultan Selimin vermek istediği mesaj, birilerine ders olsun anlamında algılamak lazım..Zehirli kaftan olayından haberim yok.. İncili Kaftan konusunu biliyorum da..
Evet Müjdeciğim sanırım Üsküdar'da diye bahsettiğin Çaka Bey aynı kişidir.. İstanbul'u almayı çok istiyormuş..İlk Türk Denizcisi imiş ve Denizcilik O'nun zamanında çok gelişmiş. Kılıç Arslan, damadı Bizansın kışkırtması nedeniyle Çaka Beyi zehirlemiş..Tarih tekerrürden ibaret derlerya, tarih tekkerür ediyor.. Canım ben teşekkür ediyorum.Okuyan gözlerine sağlık.. sevgiler..

Değer mi Hiç

Dünya değişim ve gelişim çağında.  Zaman değişiyor buna paralel olarak  teknolojik gelişmeler, kapitalizmin ezici gücü ve metropolleşmenin...