4 Mart 2012 Pazar

İyi Niyetli ve Güzel Düşünceli Olmak..

Hüsn-ü zan, yani iyi niyetli ve güzel düşünceli olma insanın iç güzelliğini ve hayırhahlığının bir göstergesidir. Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
Şu üç özelliği taşıyan müslümanın kalbinde hıyanet ve kin bulunmaz: Allah için ihlaslı amel, bütün Müslümanlara karşı iyi niyetli ve nasihatçı olma ve fikir ve amelde Müslümanlarla birlik olma.
Müslüman, insanlar hakkında zahirde görecekleri ile hükmetmeli: zan, şüphe, dedikodu ve evham ile başkalarına iftiradan uzak durmalıdır.
İnsanların gizli şeylerini ortaya çıkarmak, özel işlerine burnunu sokmak ve namusları hakkında ileri geri konuşmak müslümanın ahlaki vasıflarından değildir. Ancak Müslüman zahirde gördüğü ile amal eder. Ne gördü ise onu söyler. Şüphe ve zan ile hükmetmez.
Müslüman başkalarının aleyhinde konuşmaz. Zira kalben inanır ki konuştuğu her kelime bir melek tarafından kaydedilmekte, her hareketi yazılmaktadır.
" Müminler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki namazlarında derin saygı içindedirler. Onlar ki faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler. Onlar ki zekatı öderler. Onlar ki ırzlarını korurlar.

"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allaha karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. (Müminûn 23/1-5)
alıntı
 

2 yorum:

siyahkuğu dedi ki...

Ya canım bazende insan herkesi kendi gibi sanıyor,çok acı hüzün ve hüsrana uğrayabiliyor Yaradana sığınıyorum
en iyisini O bilir.

Hanife Mert dedi ki...

En güzelini yapıyorsun siyahkuğucuğum..Eğer Yaradana sığınmışsak şu kesinki sırtımız yere gelmeyecektir. Hayatımızın her anında O2na sığınmak engüzeli..Çünlkü biliyoruz ki; hayatımızın anını gizli ve açık bilen O Yüce Rab var. O Yüce Rabbe hamdolsun. sevgileimle, teşekkürler.

Bakış Acısı Kitap Alıntısı