16 Ağustos 2015 Pazar

Sevginin Bittiği Yerde Şid-det Başlar!


   Hiç kimse boşanmak için evlenmez!
Her genç kızın hayalini süsler beyaz gelinlikle, kınalı elleri ile dünya evine girmek. Beyaz gelinlik masumiyetin, saflığın, temizliğin simgesi. Kına ise; eskiler kınanın eşleri birbirine sevgili yapmak, bir ömür boyu aşklarının devamını sağlamak amacı ile yapıldığını söyler. Kına gecesi dendiğinde aklıma “hüznün ve mutluluğun aynı anda yaşandığı gece” gelir. İroniktir ki hem ağlayıp hem de gülerek kutlama yaparız.
  Saf ve masum niyetlerle ideal bir koca, mükemmel bir eş olacağını, üstün vasıfları sayesinde baş tacı edileceğini umarak, çoğunlukla da severek-anlaşarak yuvalar kurulur.

 Niyetler güzel, başlangıçlar güzel. Peki ya sonra..? 
  Mutluluk coşkusu nasıl oluyor da biranda huzursuzluk kabusuna, eşler biranda kurt adama dönüşüveriyor? Akıl almaz yıpratma senaryoları icat ediliyor. Nasıl “aile” olarak adlandırılan kutlu bir kavram psikolojik bir savaş ortamında katlediliyor? Eşler birbirine öyle hoş olmayan davranışlar sergiliyor ki, yıllarca güzel geçinmiş iki insan günün birinde eşine “seni hiç tanıyamamışım” diyebiliyor. Evlilik sürecinde gerçekten de değişime uğruyoruz, yani mecburen değişmek zorunda bırakılıyoruz !.. Umduğunu bulamayanlar, hayal kırıklığına uğrayanlar, sonradan aklı başına gelenler, gözü açılanlar, rahatı sindiremeyenler…
  
     Evlilik bir ast üst ilişkisi değil, "DOST" ilişkisidir
Aile, kar amacı güden bir şirket değildir. Dolayısıyla eşler de birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan yöneticiler değil. Bu bağlamda eşler bir elmanın iki yarısı gibi birbirini destekleyen birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Zira onlar kurulan yuvanın sürekliliğini sağlamak için bu uğurda birlikte  mücadele eden, sabır gösteren iki dost olmalı.
 Ailede huzurun temini ve devamlılığının sağlanması eşlerin, birbirini ast- üst olarak değil, candan bir dost olarak görmesi ile mümkün olacaktır. 

             Sevginin bittiği yerde şid-det başlar!
Hiç şüphesiz bir aileyi ayakta tutan, onun uzun ömürlü mutlu ve huzurlu bir yuva olmasını sağlayan en önemli etken; eşlerin birbirine sevgiyle bakması ve sevgi ile bakan gözlerin birbirine güven duyması. Sevgi ve güvenin olduğu yerde saygı olmaz mı hiç..?
 Boşanmaların hızla arttığı günümüzde, sayıları az da olsa uzun yıllar mutlu bir şekilde evliliklerini sürdürmüş nice insanlar tanıyorum. Onlara uzun süren evliliğin sırrını sorduğumda aldığım yanıt şu; Yüreklerini sıcacık yapan ve hiç tüketemedikleri "sevgi", birbirlerine karşı duydukları "güven" ve "saygı" olduğudur. Bu üç sac ayağı devamında uzun süren bir evliliği beraberinde getirecektir. Sevginin açamadığı kapı var mıdır? Elbette yoktur. Günümüzde yaşanan en büyük zulümlerin temeli değil midir, sevgisizlik..?
 Buraya kadar güzel. Peki birbirine deli divane olan, büyük bir aşkla severek evlenen eşleri çıkmaza sürükleyen ve boşanmaya kadar götüren sebep ne? Cevap çok basit. Ekonomik, psikolojik, sosyolojik, felsefik… sebeplerin yanında bana göre en önemlisi; yüreklerinde var olan sevgiyi kurutmaları. Besleyip büyütememeleri... Şiddete kapı aralamaları. Bunun için sebep çok. Arayana bahane mi yok!
   
Başkalarıyla kendini mukayese etmek, başkaları üzerinden kendi ilişkilerimizi yorumlamak ciddi bir mutsuzluk kaynağı aslında. Üzerinden yıllar geçse bile bu sebepler aile tarihi içerisinde dipdiri ayakta tutuluyor.
  
  Örnek mi? buyurun; yeni doğan çocuğa isim verme meselesi – kocanın bir süre işsiz kalması veya çalışma hayatının düzenli olmaması – doğum yaptığında bilezik alınmaması – eltiye daha ihtişamlı bir düğün yapılıp kaliteli eşyalar alınması – emekli olan kocanın evde ona-buna karışarak varlığını hissettirmesi – bazı kocaların ev işlerine yardım etmesi, kendi eşinin kaytarması – çocukların derslerine yardımcı olmama – gezdirmeme – sülaleden herhangi birini eleştirme – tasarrufa zorlama – dilediği eşyaları almasına izin vermeme vs. vs…   Geleneksel kültürümüzde erkek çocuklarımızı kızlardan farklı yetiştiririz. Anneler olarak onlara biraz daha esnek davranıp, isteklerini daha çok önemseyip, fedakarca yerine getiririz. Böyle bir ortamda yetişen erkek doğal olarak evinde eşinden de benzer ilgiyi alakayı bekleyecektir.  Sabah işe geç kalma telaşı içinde önüne doğru düzgün bir kahvaltı konmaması, İşten eve döndüğünde beklediği karşılamanın yapılmaması, kadının çok konuşuyor olması, kadının evde özensiz, çekicilikten uzak olduğu mazeretleri gibi...

Daha buna benzer birçok konu alt alta toplanıp, çıkan sonuca “şiddetli geçimsizlik” adını veriyoruz! Tabii ki çok gezmek, çok tv seyretmek gibi gayrı ciddi olanların yanı sıra, aldatma gibi çok ciddi sebepler de şiddete sebep olabiliyor...  İster kavga gürültü devam etsin, ister boşanmayla sonuçlansın, sonunda olan çocuklara oluyor.
 
 Halbuki çocuklar ne kadar çok seviliyordur! Evde her şey y olunda giderken çocuklar baş tacı, ayrılık söz konusu olunca birer ayak bağıdır.
 Ayrılık durumunda çocuklar iki şekilde kullanılmaya mahkumdurlar: Çocuğu hangi taraf almış ise, en kısa zamanda karşı tarafa nefret duymasını telkin etmek. İkincisi, yüreği cız etse de çocukları karşı tarafa terk edip , kendi yoksunluğunu hissettirerek kendi kıymetini bildirmeye çalışmak… Bu iki tavrın dengeli ve sağlıklı bir orta noktasını uygulayabilmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor...

Şüphesiz bir yuvanın kurulması kolay değil. Tabiri caizse hani derler ya, dişiyle tırnağıyla kuruluyor. Belki çok uzun mücadelenin, sabrın, özverinin çok şeyden feragat etmenin, taviz vermenin eseri bir yuva...Temeli sevgi, saygı ve güven olmazsa olmazı bir ailenin. Bu üç sac ayağından biri yok olduğu zaman o temel çatırdamaya başlar. Saygı ve güven yok olduğu zaman da o evlilik bitmiş demektir. Bunun sonucu şiddet, aşağılamak, onur kırmak, gurur incitmek değildir, olmamalı. Medeni insanlar karşılıklı konuşarak bir sonuca bağlamalı. Korku, tehdit, kaba kuvvet insanın acizliğinin bir sonucudur...
Yuvanızdan sevgi, huzur, mutluluk eksik olmasın...


Muhabbetle,
Hanife Mert

10 yorum:

Yazar Yildirim dedi ki...

Elinize sağlık..Çok doğru sözler..Bir aileninde toplumunda temeli sevgi ve saygıya dayalı birlikteliklerdir..İyi dileklerimle..

deeptone dedi ki...

bizim izmirde boşanma oranı yüzde elli olmuş yaaa :)

Hüseyin Güzel dedi ki...

Her satırına katıldığım güzel bir yazı kaleme almışsınız.
Kaleminize sağlık Hanife hanım.

Gamze Esra Ersöz dedi ki...

Evlilik üzerine güzel bir yazı yazmışsınız, teşekkürler...

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar.

Çok haklısınız. Sevginin bittiği yerde şiddet başlar. Bütün evlilikler güzel bir ortamda başlar. Kimse kimseyi kırmaz. Çiftler birbirlerine karşı gayet nazik, sevgi ve saygı çerçevesinde birbirlerini hoş görürler. Ama cicim ayı biter, birbirlerinden sakladıkları gerçek yüzleri ortaya çıkar ve sonunda şiddet ve şiddetli geçimsizlik kendini gösterir.

Kimi evliliklerde birbirleriyle çok iyi anlaşan uyumlu ve mutlu çiftlerin evliliklerini ise, ya erkek tarafı ya da kız tarafı yıkar.

Öyle ya da böyle huzuru ve mutluluğu yakalamak çok zordur. Huzurlu ve mutlu bir yuva fedakarlık ister. Sabır ister, azim ister, sevgi ister, saygı ister.

Aralarında sevgi ve saygının kalmadığı evli çiftlerden şiddete hep maruz kalan da kadındır. Çünkü erkek güçlüdür. Erkek kadın gibi öfkesini içine atamaz. Hemen öfkeyi şiddete dönüştürüverir.

Ne yazık ki, ülkemizdeki tablo böyledir. Acıdır ama gerçektir.
Selam ve dualarımla birlikte Allah'a emanet olun efendim, saygılarımla.

Hanife Mert dedi ki...

Yazar Yıldırım değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet sevgi, saygı insan ilişkilerinde olması gereken en önemli etkendir.

Saygılar.

Hanife Mert dedi ki...

Sevgili deep sadece İzmir'de değil. Tüm dünyada ve özellikle ülkemizde boşanma oranı çok yüksek...

Sevgiler.

Hanife Mert dedi ki...

Çok teşekkür ederim Hüseyin Hocam. Sizin de okuyan gözlerinize yüreğinize sağlık..

Selam ve saygılar.

Hanife Mert dedi ki...

Gamze Esra Ersöz ben teşekkür ederim. Zaman ayırdığınız için.

Sevgiyle...

Hanife Mert dedi ki...

Merhaba Recep Bey,

Güzel başlayan evlilikler maalesef kimi zaman eften püften sebeplerle, bunda en büyük etkenlerden belki de en önemli etken aileler. Bir diğer etken toplumumuzun ataerkil yapısı. Erkek çocuğun kız çocuktan daha fazla önemsenmesi de önemli etkenlerden.Tabi ,
tüm bunlar eşler arasındaki sevgi saygı ve güvenin etkileyecektir.

Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Siz de Allah'a emanet olun.
Saygılar.

Bakış Acısı Kitap Alıntısı