9 Aralık 2014 Salı

Değersizleştirilen Değerlerimiz!


İnsanların yaşam felsefesi, değer yargıları değişti. Artık kimse senin kişiliğinle, karakterinle, edebinle, ahlakınla, insanlara, canlılara verdiğin değerle, şefkat ve merhametinle, hoşgörünle, doğruluk ve dürüstlüğünle ,hak ve adaletli davranışınla, vefanla, bilginle, başarılarınla ilgilenmiyor ve önemsemiyor. Hal böyle iken, bir zamanlar erdem sayılan ve olmazsa olmaz olan değerlerin yerini mevki ve makam, para ve güç almış durumda.
  Paran varsa değerlisin. Hele bir de mevki makam sahibi isen deyme keyfine el üstünde tutulursun. Her türlü erdemi, tüm insani vasıfları üstünde taşı, ağzınla kuş tut. Eğer paran yoksa, hatırı sayılır bir mevki makama sahip değilsen pul kadar değerin yoktur insanların gözünde...
 Çünkü insanımız artık derin düşünemiyor. İnsanın içinde sakladığı cevheri görmek istemiyor. O sadece görünen dış yüzüyle ilgileniyor insanın...
  İnsanlar kişileri dış görünüşlerine, giyimine, kuşamına, mevkisine, makamına, rütbesine, malına, mülküne, kazancına göre değerlendirip insan yerine koyuyor..
  Görünüş ve madde insanların ruhlarına o kadar işlemiş ki. Bütün değer yargıları, şekil, görünüş ve madde üzerine bina edilmiş. Şeklin güzelse adamsın, paran varsa adamsın, zenginsen adamsın, mevki makam sahibi isen adamsın gibi.. Kaldı ki bizim kültürümüz edebi, ahlakı, ilimi, irfanı değerli görürdü. Medeniyetimiz erdem sayılan bu değerler üzerine kurulmuştu. Bu topraklar nakış nakış adalet, güzel ahlak, haya ve edeple inşa edilmiştir. Bu günlere kolay gelmedik. Lakin şuan baktığımızda, her türlü olumsuzluğu, yanlışı sadece izleyen, sorgulamaktan, hesap sormaktan yoksun, kutsal değerleri önemsemeyen bir toplum ile karşı karşıyayız. Kendimizi kapitalist dünyanın aldatıcı süsüne kaptırdık gidiyoruz. Her şeyimizi paraya endeksledik. Bizi bir arada tutacak ne kadar güzel değerler varsa onları sıradanlaştırdık. İnsana saygı hak getire. Vicdansızlık, merhametsizlik, edepsizlik, riya,adaletsizlik, kap kaççılık, adam kayırma, diz boyu.Yolsuzluk rüşvet tavan yaptı. Rabbena hep bana demekten, yardımlaşmayı paylaşmayı unuttuk.
Hal böyle iken mutsuzluk ve huzursuzluk peşimizi bırakmıyor. Tüm bu değer yargılarımızın madde üzerinde yoğunlaştırılması ile,toplumda saygı, sevgi, hoşgörü, dostluk, vefa, yardımseverlik gibi değerlerin kaybolmasına neden olduğunu görüyoruz.
  Yoldan geçen yayaya çarpıp kaçan sorumsuz, ruhsuz insanların olduğu gibi, yerde yatıp canı yanarak kurtarılmayı bekleyen kimseye yardım etmek yerine sadece bakıp geçen kişileri görüyoruz... İyinin- kötünün, haklının-haksızın, doğrunun- yanlışın, güzelin- çirkinin... birbirine girmiş durumda olduğu bir toplumda yaşamaya çalışıyoruz.
Belki çok genelleyici ve karamsar bir yazı oldu. Ancak sayıları günden güne azalsa da; değer yargıları ahlak, edep, ilim, irfan temelinde kurulu insanların olduğunu biliyorum ve benim saygı ve hürmetim onlara... Parasına, makamına, arabasına, yazlığına, kışlığına değer biçenlere, güçsüzü ezenlere, yetimleri yerenlere değil...

Muhabbetle
Hanife Mert

10 yorum:

Havva Peynirci dedi ki...

hanife,
ahh ne soylu bir dert!
gülümsüyorum ama çok acıtıcı,olağan bişeyin olağandışı olması,öyle değil mi?

Hanife Mert dedi ki...

Evet sevgili Havvacığım. Aynen öyle. Gülüp geçiyoruz üzerinde durmuyoruz. Bu yazdığım düşüncelerimin sadece genel anlamda özeti. Tamamını anlatmaya kalksam sanırım sayfalar dolacak.
Gecenin bu saatinde yazımı okuyup düşünceni paylaştığın için teşekkür ediyorum.
İyi geceler diliyorum.
Sevgi ve selamlar.

Adsız dedi ki...

Karamsar değil sadece herkesi toz pembe görenlerin aksine gerçekleri anlatan bir yazı.

Hanife Mert dedi ki...

Gerçekler bazen acıtır. İnsan acıya tahammülü kalmadığı için gerçeklerle yüzleşmekten uzak kalıyor maalesef...
Sevgili Deren okuyup değerli yorumun için teşekkür ediyorum.
Sevgiler.

Gamze Esra Ersöz dedi ki...

Yazınızın her satırını başımla onaylayarak ve üzülerek okudum..

Hanife Mert dedi ki...

Çok teşekkür ediyorum Gamze hanım. Okuyan gözleriniz yüreğinize sağlıklar dilerim.
Selam ve sevgiler.

~♡ηυяѕαℓкιмι™ dedi ki...

Çağımızın hatalığı maddecilik.. Ne yazık yitirilen değerlerimize değil mi.. Çok güzel bir serzeniş..

Hanife Mert dedi ki...

Kesinlikle çok yazık. Bizim değerlerimiz bizi yansıtıyor, insan olmanın insanca yaşamanın gerekleri... Maalesef yerine para,mevki, makam güç.. ile değişti. Çok üzücü.
Teşekkür ediyorum sevgili nursalkımı.
Sevgiler.

eda dedi ki...

Eveeet hanifecim aynen katiliyorum sana :((( ya şu Almanya 'daki öldürülen türk kızımızın başına gelene ne demeli ! Düşündükce adaletsizliğin umursuzlığun sorumsuzluğun , insaniyetsizliğin bu kadarına tüğlerim ürperiyor ?!!!

Hanife Mert dedi ki...

Aynen Edacığım. İnsan üzülmeden edemiyor. Buna karşılık bizim hükümetin de duyarsız kalması ayrıca üzüyor...

Sevgi Öğretilebilir mi

  Yaşadığımız dünyada insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sevgi. Zira insanın mayası, ruhunun gıdasıdır. İnsan olduğunu hissettiren...