17 Mart 2016 Perşembe

ÇANAKKALE ZAFERİ  
… “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
     Düşün altında binlerce kefensiz yatanı...” 

   Bastığımız  bu topraklar ki, birçok destana, zorlu mücadelelere şahitlik etmiştir. Bu topraklar ki her metre karesi aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış, yüz binlerce  vatansevere mezar olmuştur. Bu topraklar ki yedi düvele meydan okumuş halkımızın mertliği, yiğitliği, hak ve  adaleti, sabrı, insani duyguları ile harmanlanmış kutsal topraklardır. Bu topraklar ki insan olmanın, zor şartlarda topyekün mücadelenin, insanlık derslerinin örneklerinin verildiği topraklardır. Aşağıdaki örnek sadece bir tanesidir;
  
  Çanakkale Savaşlarında savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor: "Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz.Hiç unutmam. Savaş sahasında dövüş bitmişti.Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaiyat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım.Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi gömleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık: 
- Niçin öldürmek istediğin askere yardım ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:
-"Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı.Bir şeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün".
Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim.Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı.Az sonra ikisi de öldüler..."

Fransız Generali BRIDGES
Çanakkale Savaşları komutanı. 

    Çanakkale zaferi; çelikleşmiş bir millet iradesinin, vatan, millet, bayrak aşkının, geleceğe olan güvenin, hürriyet sevdasının, Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde eriyle, komutanıyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, kızıyla top yekün olarak yazdığı şanlı bir yeniden dirilişin destanıdır. Türk milletinin bir diriliş mücadelesidir!  
   
  Bu destan artık ömrünü tamamlamış bir çınardan yeni ve güçlü bir filizin doğmasıyla sonuçlanmıştır. 
   Yüz binlerin kanıyla vatan yapılan bu topraklarda,Türk ve dünya tarihinde benzersiz bir deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerdir Çanakkale. Hepsinden önemlisi, bir milletin kutsal saydığı değerler ve vatan toprağını savunmada gösterdiği eşsiz bir kahramanlık mücadelesidir.
    
Her karesi buram buram kahramanlık, mertlik, insanlık, vefa kokan Çanakkale Zaferinin milletimiz için ne anlam ifade ettiği,vatan, bayrak, devlet sevgisinin ve bağımsızlığın önemi iyi idrak edilmeli. Çanakkale ruhu yeniden canlandırılmalı gençlerimize ve bu ruhtan bihaber insanlarımıza iyi anlatılmalı... 
 .
    Destanlar yazarak zafer kazanan Cennet vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğruna canlarını feda eden, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Muhabbetle,
Hanife Mert

17 yorum:

bücürükveben dedi ki...

Fransız generalinin bu anısı dünyada savaş hikayeleri arasında herhalde birinci gelecek bir anı:( o asil Türk milletinden şimdi niye Survivor izleyip, Kıbrıs'ın yerinin nerede olduğunu bilmeyen, Atatürk'ten, cumhuriyetten nefret eden insanlara ne zaman döndük biz?:(((( Kalemine sağlık Hanife'ciğim...çok üzgünüm çok:((( sevgiler..

Yazdan Kalan dedi ki...

Sadece tarihte kaldı. O ruh maalesef yok. Okullarda ezberci eğitim yerine çocuklara vatanseverlik aşılanmalı.

Hanife Mert dedi ki...

Çanakkale'nin her metrekaresi buram buram mertlik yiğitlik insanlık destanlarını ağırlamış hikayelerine konu olmuş. Müjdeciğim ben de aynı soruyu soruyorum. Ne ara unuttuk bu güzel değerlerimizi. Kim unuturdu..? Ben diyorum ki teknoloji bizi bozdu. Bize kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi unutturdu. Biz teknolojiyi yanlış anladık yanlış yerde kullandık...
Canım ben de çok üzgünüm. Günden güne kötüye gidiyoruz.
Yorum için teşekkürler canım, sağ ol.

Sevgiler.

Hanife Mert dedi ki...

Sevgili Yazdan Kalan, çok haklısın. Yeni nesil Çanakkale, Kurtuluş savaşı sırasındaki insanımızın ruh halini bilmiyor. Anlamıyor. Sebep eğitim sistemi, ailelerin çocukları yarış atı gibi o sınavdan bu sınava koşturmaları ve daha başka çok fazla nedenden dolayı, kimilerinin de tvlerde abuk subuk evlendirme programları, yarışma programları sayesinde insan beyninin tembelleşmesi duygusuz hissiz bir hale sebep olması diye düşünüyorum. Yorum için teşekkürler. Sevgiler.

KİTAP EYLEMİ dedi ki...

Ne kıymetli anılar değil mi? ÇAnakkale her hatırası ile anılmalı , yadedilmeli bence . Kıymetlerini bilemesek te hala :(

deeptone dedi ki...

offf yaaa bize yine iyi bişiler lazım umut hayal filan yaa :)

Hanife Mert dedi ki...

Maalesef öyle sevgili Kitap Eylemi Çanakkale ruhunu tekrar canlandırmak lazım. Çanakkale'nin her karış toprağında buram buram mertlik, yiğitlik, insanlık dersleri verilen hikayelerle dolu. O ruh gelecek nesillere verilmeli ve tekrar canlandırlmalı.

Hanife Mert dedi ki...

Aynen öyle deepciğim. Umut, güven, huzur kalmadı. Bunlar tekrar insana kazandırılmalı..

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar Yaren.
Çanakkale, milletimizin değerlerine yapılan insafsız saldırıya, yaşlısı-genci, kadını erkeğiyle karşı koyup, onurunu ve vatanını korumak üzere yola çıkan bir ordunun ve bir milletin destanıdır.

Çanakkale Destanı'na blog sayfanızda yer veren duyarlılığınıza çok teşekkür ederim. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

Çanakkale zaferlerinin 101. yıl dönümü dolayısıyla, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.Ruhları şad olsun...
Selam ve dualarımla.

Hanife Mert dedi ki...

Merhaba Recep Bey, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Çok sağ olun. Sağlık esenlikler dilerim.

~♡ηυяѕαℓкιмι™ dedi ki...

Destanlara asla saygısızlık etmek istemem ama tarihe dönüp baktığımızda neden hep savaşlar var.. Dünya kocaman oysa insanlar ise küçücükken neden bu sığamamışlık..

Rabbim gelecekte böyle savaşlardan korusun bizleri.. :(

Hanife Mert dedi ki...

Amin diyorum ve bu konuda yazacak öyle çok şey var. Yazılıyor konuşuluyor ama maalesef çözüm üretilemiyor. Ya da yetersiz kalıyor... Her şey öylesine girmiş birbirine ki, doğru yanlış, haklı haksız belli değil. Dediğin gibi Allah sonumuzu hayra çıkarsın..

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

Deep'in, kitap duyurusu ile haberdar oldum blogunuzdan. Baktım, azalan izleyici sayısı siteminiz de var. O halde;
Sizi izliyorum. Takipteyim.

Turgay Aksoy dedi ki...

Çanakkale ruhu ihtiyaç oldukça tekrar ortaya çıkacaktır. Bu arada kitabınız hayırlı olsun. Blogunuzu takibe aldım. Ben de beklerim. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/

Hanife Mert dedi ki...

ACEMİDEMİRCİ arkadaşım çok teşekkür ederim. Bu aralar özel nedenlerden dolayı bloğuma giremiyorum. Bloğumda izleyici sayısı günden güne azalıyor. Sebebini ben de anlamadım. Ben de sizi takip edeyim.

Görüşmek üzere..

Hanife Mert dedi ki...

Turgay Aksoy çok teşekkür ediyorum sağ olun. Ben de sizi takibe alıyorum. Görüşmek üzere..

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

Geldim :))) Yine geleceğim <3