31 Ağustos 2017 Perşembe

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramlar bireylerin toplum olarak bir arada yaşamasına olanak sağlayan, onlara paylaşmayı, yardımlaşmayı, saygı duymayı, sevmeyi, şefkat ve merhametli olmayı sağlayan manevi harçlarımızdır. Bu harcı her yıl bir üst seviyeye çıkarmamız gerekirken, çıkarmak şöyle dursun onları her defasında gözardı etmekten çekinmedik. Bayramları bayram tadında yaşamaktan uzaklaştık.

 Bayramlaşmak tek kişiyle yapılacak bir eylem değildir. Birbirimizle, her birimizle ayrı ayrı bayramlaşarak, onun hazzını yaşayarak gerçekleştirilecek bir ibadettir. Bizler bu paylaşımdan tamamen uzak kendi halimizde kendi derdimizde telaşımızda etrafımızdan uzak yapayalnız kaldık.

  Klışeleşmiş bir söz vardır, hani hepimizin geçmişe olan özlemini ifade etmek için kullanırız. ”Nerede o eski bayramlar” cümlesi ile başlayan; her birimizin hayalinde farklı anıları çağrıştıran bir söz. Biz bu özlemi dile getirirken, hiç birimiz eski bayramları bayram yapan o dönemlerde yaşayan insanımızın kültürel, milli ve manevi değerlere olan bağlığını sorgulamayız. 

Elbette eski bayramlar çok güzeldi, çok heyecan vericiydi. Bayramdan bayrama alınan bayramlık elbiselerimizi başucumuzda saklar, heyecanla sabahın olmasını beklerdik. 
Annelerimizin babalarımızın gözünde hissederdik o heyecanı o telaşı... 

Özellikle arefe günlerinde kıyasıya bir hazırlık yapılırdı. Onların heyecanı telaşı herkese her yere yansırdı. Çünkü o güzel insanların güzel düşünceleri ve güzel zihniyetleri ile güzelleşirdi eski bayramlar... İnsanların düşünce ve hayat felsefeleri değiştikçe bayramların da ifade ettiği anlam değişime uğradı.
Bayramları bayram yapan örf ve adetlerimiz, aile sevgi ve bağlılığımız, konu komşu düşüncelerimiz ve en önemlisi dini emirleri göz ardı etmememiz iken şimdi her şeye bir cevap bularak geçiştiriyoruz. Kurban kesmeyi hayvan eziyeti olarak görmek yada derin dondurucuları etle doldurup 6 ay o eti yemek marifetmiş gibi, el öpme yerine mutat cep mesajlarından atma, cafelerde oturma, tatile kaçma olarak algılıyoruz. 

Her şeyi unuttuğumuz gibi bayram keyfini, sıcaklığını, samimiyetini, ruhani değerlerini unutup, geleceğe aktarmayı ihmal edip sonrada ''nerdeee o eski bayramlar'' diye yakınıyoruz. Kabahat kimde hızla koşan zamanda mı, o koşan zamanı yakalayacağım derken eldeki kuşu uçuran bizde mi?


Dileğim odur ki; her şeye rağmen bayramlarımızın özlemini çektiğimiz eski bayramların tadında, sevincinde yaşanması, küsleri barıştıran, insanları kaynaştıran, açları doyuran, savaşları sonlandıran, çocukları sevindiren, ülkeme, milletime tüm İslam ve insanlık alemine barış, sevgi, saygı, kardeşlik, güven, adalet, huzur ve mutluluğu hakim kılan bir dünyada bayramı yaşamak...


Bayramlarınız bayram tadında geçsin...


Muhabbetle
Hanife Mert

15 yorum:

Ebemkuşağı dedi ki...

Bayramın güzelliklerini hissettiğiniz,eskileri aratmayacak bir bayram geçirmenizi diliyorum.:)

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

İyi bayramlar :)

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

Çok teşekkür ederim ayrıca. Yanda bloglar arasına beni de eklemişsin. Çok sevgiler <3

Hanife Mert dedi ki...

Ebemkuşağı çok teşekkür ederim. Siz de sevdiklerinizle birlikte gönlünüzce bayram tadında bir bayram geçirmenizi diliyorum.
Sevgiyle mutlu kalın...

Hanife Mert dedi ki...

İyi bayramlar sevgili ACEMİDEMİRCİ sağlıklı huzurlu gönlünce geçirebileceğin bir bayram diliyorum. Sevgilerimi gönderiyorum.

Ayrıca rica ederim. Paylaşımların ilgimi çekiyor. Her fırsatta blogları dolaşamıyorum. Buradan takip etmesi daha kolay oluyor.
:))

Recep Hilmi Tufan dedi ki...

Hayırlı bayramlar...

Halil GÖNÜL dedi ki...

evet nerdeee o bayramlar! hep aynı şeyi söyler yaşlılar, galiba yaşlanmışım ben de, aynı şeyi söylediğime göre. "bayram nedir?" diye sorulduğunda "çocukluğum" demiş birisi. :)

Hanife Mert dedi ki...

Recep Hilmi Tufan size de hayırlı bayramlar, teşekkür ederim.

Hanife Mert dedi ki...

Evet hep nerede o eski bayramlar diyoruz. Sadece bayram olarak değil, hep düne karşı bir özlem var. Bu günden memnuniyetsizlik var. O da malum sorunların bizleri hırpalaması ve getirdiği nokta... Sayfama misafirliğiniz ve değerli yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim.

İyi bayramlar diliyorum...

Daha Mutlu Yaşam dedi ki...

Kitap çıkarmışsınız :) Hayırlı uğurlu olsun :) Deep,önermiş.Ben de tabi ki takipteyim sizi :) Sevgilerimle :)

Hanife Mert dedi ki...


Çok teşekkür ederim Daha Mutlu Yaşam. Evet birinci kitabımı 2105 şubatta çıkarmıştım. Bu ağustosta yani 2017 ağustosun 1'inde de birinci kitabımın ikinci baskısı yapıldı. Bayramdan sonra da inşaallah kısmet olursa ikinci ikinci kitabım "Bakış Acısı" çıkıyor. Şuan baskıda...

Beni takibe aldığınız ve sayfama geldiğiniz için size, kitabımı ikinci kez tanıtarak sizleri tanımama vesile olan sevgili Deep'e çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle kucaklıyorum..

deeptone dedi ki...

ikinci baskıyı görmüştüm ama nasıl genişlettin yaaa :) bakış açısı hayırlı olsun okurum tabiii :)

Hanife Mert dedi ki...

Deepçiğim biliyorsun kapak değişti. İç sayfaya bir teşekkür yazısı, orada kullandığım gurbet şiiri eşime aitti onu belirttim. Bir de kitabı anneme ve babama ithaf ettim, adadımi hediye ettim. Arka sayfaya da internette yayınlanan okuyucu yorumlarından bir demet yaptık. Böylece genişletilmiş oldu. İçerikte gelen eleştirileri dikkate alarak, içeriği değiştirmeyecek şekilde küçük ilaveler, çıkarmalar yaptım.

Bir de canım ikinci kitabımın ismi, bakış açısı değil, "Bakış Acısı". Yine bir acı var yani.:))

Sevgilerimle

deeptone dedi ki...

ağlatcan yine yani :)

Hanife Mert dedi ki...

:)) Deepçiğim her acı ağlatmaz bazen olgunlaştırır insanı... Toplumda öyle çok can yakan, insanı şaşkına çeviren hayatlar var ki. Çoğundan habersiz yaşıyoruz. Ben de biraz da o hayatlara dokunayım istedim. Ama bu defa konu farklı olacak. Her ne kadar Düş Batımının devamı gibi olsa da, değişik konular dan yaptım kurguyu. Tabi hepsi gerçek hayat hikayesinden alıntılarla harmanladım ve ortaya çıktı. Umarım beğenilir...:)

Bakış Acısı Kitap Alıntısı