29 Ekim 2014 Çarşamba

Yine Şaha Kalkar Bu Millet!!Atatürk derin derin düşünürken İnönü’ye bakıyor, “bunca senelik dostumsun, cephelerde çarpıştık, zorluklarla mucadele ettik, yılmadık ama bana bugüne kadar karşılaştığın en zor şey nedir diye hiç sormadın Paşa” diyor. "Haklısınız" diyor İnönü, hafif bir tebessümle, "gerçekten, neydi karşılaştığınız en büyük zorluk?"
Gülümseme sırası o çakmak gözlü güzel insandadır, “uyandırmak Paşa” diyor.
“Türk halkını uyandırmaktı en zor olan!"
"Haklısınız" diyor İnönü.
Atatürk devam ediyor, “pekiyi ondan daha da zor olan neydi bilir misin?” diye soruyor.
Şaşırıyor İnönü. "Türk halkını uyandırmaktan daha zor olan nedir ki?" diyor.
Yine gülümseyen Atatürk, “uyandıktan sonra şaha kalkan Türk halkını durdurmak Paşa!” diyor. (Alıntı)
   Üzerimizde kara bulutların dolaştığı şu günlerde , milli değerlerimize çirkince saygısızca yapılan saldırılara tepki vermeden izleyen bu millet maalesef uyumaya devam etmekte... Bayrağının indirilmesi, yakılması, Atatürk heykellerine büstlerine yapılan saygısızlıklara, insanların gözü önünde şehit edilen Mehmetçiklerimize, taşlanan askerlerimizin kalkanların ardına saklanmasına, güvenlik güçlerimize çirkince ithamlarda bulunulmasına, hukukun adaletin üstünlüğünün neredeyse yok sayıldığı, milliyetçiliğimizin ayaklar altına alınışına, yol geçen hanı olan sınırlarımıza, özelleştirme adına satılan değerlerimiz ve yaşanan  pek çok üzücü olaylara karşı duyarsız, sessiz ve tepkisiz kalan; Atamızın işaret ettiği bu Millet mi? diye sorası geliyor insanın...
  Üzerinde yaşadığımız bu vatan, bağımsızlığımızın simgesi ay yıldızlı bu bayrağımız ve Cumhuriyetimiz kolay kazanılmadı. Her birimizin atası, dedesi adı bile duyulmamış cepheleri kanlarıyla sulamıştır.
Çoğunun mezar taşı dahi yoktur hatta şehit düştüğü yer bile bilinmez...
Hal böyle iken, Türk Milletinin yüzyıllar boyunca, özgürlük ve bağımsızlığı uğruna çektiği acıların ve top yekün verdiği mücadelenin sonucunda kazandığı zaferin bir ürünüdür Cumhuriyet. 29 Ekim 1923 yılında ona en uygun olan, ona yakışan yaraşan bir yönetim biçimi olarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.
Cumhuriyet bir yaşam biçimidir. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmada bir köprüdür. O bir Fazilettir, erdemdir, bağımsızlıktır. Atamızın bize armağanı, gözümüz gibi sahipleneceğimiz bir emanettir.
  

   Bütün çekilen çilelerin, yapılan fedakârlıkların bilincinde olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşamasını sağlamak için var gücümüzle mücadele etmeli. Bu mesuliyeti bizden sonraki nesillere aktarmak hepimizin boynunun borcu olmalıdır. Bu Millet üzerine düşen bu sorumluluğun bilinci ile gerektiğinde yine şaha kalkacak ve gereğini yapacaktır...

Bu vesileyle Cumhuriyeti kurarak bize özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı hediye eden, başta Gazi Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile, canını, malını, varlığını bu vatana feda eden tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Cumhuriyet Bayramımızın 91. yılı hepimize kutlu olsun.

Muhabbetle,
Hanife MERT

10 yorum:

bücürükveben dedi ki...

Ah Hanife'ciğim inşallah inşallah yine şahlanırız inşallah öyle moralim bozuk ki, bunca ihanet, bunca vatana ihanetten...isyaannnnnn diye sokak ortasında bağırasım var...:((
senin de kutlu olsun canım..
sevgilerimle öptük Bücürük'le...:)

Hanife Mert dedi ki...

Sağol Müjdeciğim. Aynen hep üzgünüz hep gerginiz ama çözüm olmuyor... Atatürk'ün dediği gibi uyumaktan zorla uyandırılan bu millet inşaallah şaha kalktığı zaman da önünde duran olmaz. İnancımızı ve moralimizi yüksek tutmalı diyorum canım ben de öpüyorum seni ve bücürüğü...
Sevgiler canım.

Uzun süredir içimden yazmak gelmedi. Bu gün yazmalıyım dedim ve bu yaıyı ekledim.:)...

Hobistanya dedi ki...

Selamlar Hanife ablacım, yazın harika ve çok anlamlı,
İnancımızı kaybetmemeliyiz, Daha güzel ve huzurlu yarınlar diliyorum Türkiyeme..
Sevgiler size ve Mersine :)

Dostbahcesindenlezzetler dedi ki...

Paylasimin icin tesekkurler Hanifecigim. Cumhuriyet bayramimiz hepimize kutlu olsun..Ve umarizki uyanma gunu gelecek..cok gec olmadan..sevgiler..

gügüyle hersey dedi ki...

cumhuriyet bayramin kutlu olsun canim atatürkün de dedigi gibi millet bir kalkarsa zaten sonu belli belki de dolu bardak daha tasmadi bilirsin türk insani böyle seylere cok sabirli bardak tasti mi da gözü birsey görmez insallah daha kötüsü olmadan hersey halolur instagramda paylasimlari izledim gercekten de gurur duydum millet daha gün doymadan sokaklara akin etti :))
sevgiler♥

Hanife Mert dedi ki...

Merhaba sevgili Hobiciğim. Beğenin için çok teşekkür ediyorum canım. Şartlar umutsuz bıraksa da kendimize umt aşılamalı sabırla ve kararlılıkla mücadele etmeli diye düşünüyorum. Güzel dileğini ben de yineliyorum canım.
Sevgiler sana...

Hanife Mert dedi ki...

Çok teşekkür ediyorum Emelciğim. Okuyan gözlerine yüreğine sağlıklar diliyorum.
İnşaallah diyorum. Çok geç olmadan bu millet uykusundan uyanır da gereğini yapar.
Ben de sevgi ve selamlarımı gönderiyorum canım. Sağlık huzur ve mutluluk seninle olsun canım.

Hanife Mert dedi ki...

Senin de hepimizin Cumhuriyet Bayramımız kutlu mutlu ve ebediyete kadar daim kalsın inşaallah gügücüğüm. EVet ben de öyle düşünüyorum. Çünkü bu Millet sabırlıdır. Kolay kolay tepki vermez ama bir de uyandırdın mı önü alınamaz. Büyük Atatürk'ün dediği gibi. Yorum için teşekkür ediyorum. Sevgiler selamlar gönderiyorum.
Sağlık ve mutluluklar...

Gülşah dedi ki...

herşeye ragmen inanç doluyuz hakkaten hepimiz insallah gonlumuzden gecenler elbet gercek olacak bu ülke hainlerin eline kalmayacak.Blogunu takibe aldım seni tanıdıgıma cok memnun oldum :) sevgiler.

Hanife Mert dedi ki...

Öyle olmak zorundayız Gülşah hanım. İnancını yitiren umudunu yitiren her şeyini yitirir. Umutlu ve inançlı olmak ve birbirimize inanç aşılamak zorundayız. Çok zor ve çok kötü dönemlerden geçiyoruz... Yüreğimize inanç aşılamazsak umut aşılamazsak kaybederiz.
Sayfama hoş geldiniz. Ben de sizi tanıdığım için çok memnun oldum. Sevgiyle kalın.


Sevgi Öğretilebilir mi

  Yaşadığımız dünyada insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sevgi. Zira insanın mayası, ruhunun gıdasıdır. İnsan olduğunu hissettiren...