22 Aralık 2015 Salı

Mevlit Kandilimiz Hayırlı Olsun


Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir. Tövbe /128

Mevlid Kandii, insanlığın kurtuluşu için gönderilen son peygamber Hz Muhammed Mustafa (s.a.v) in 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. günü dünyaya teşriflerinin müjdesi olarak müslümanlarca kutlanan mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimizin doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Bu vesileyle sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (S.a.v)'nın dünyaya teşriflerinin müjdesi olan bu mevlid kandilinin; Milletimiz ve tüm İslam alemine huzur, barış, adalet, sevgi, merhamet, şefkat, hoş görü, güzel ahlak, edep, haya, saygı, onur, kardeşlik, merhamet,ilim, bilim, çağdaş makul ve mantıklı düşünce kazandırmasına ve tüm insanlık alemine de hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Mevlid Kandiliniz kutlu olsun.

Muhabbetle,

Hanife Mert

4 yorum:

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar.

Mevlid Kandilinizi kutlar; hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.

Selam ve dualarımla.

Hanife Mert dedi ki...

Merhaba,

Amin Allah razı olsun Recep Bey. Sizlerin de geçmiş kandili hayırlı olsun. Yorumunuza cevabımı biraz geciktirdim, kusuruma bakmayın.

Selam ve saygılar.

Recep Altun; dedi ki...

YORUM DEĞİL.
Merhabalar Yaren.
Blog izleyici panelimize "Toplum Nereye Gidiyor" başlıklı bir paylaşımınız düşmüş ama, geldim baktım böyle bir blogla karşılaşamadım. Bunu ben de yapıyorum bazen. Yazıyı hazırladınız yayına verdiniz, ama kafanıza bir şeyler takıldı, tekrar geri çektiniz değil mi?
Hayırlısı olsun. Selam ve dualarımla.

Hanife Mert dedi ki...

Merhaba Recep Bey.
Uzun zamandır bloğuma girememiştim. Önceki gün girdiğimde "Nostalji Pazartesi" diye bir paylaşımla karşılaştım. Bunun ne olduğunu sevgi Müjde'ye sorduğumda geçmişte yayınlanan yayınlardan paylaşım yapıldığını söyledi. Ben de 2012 yılında yazdığım "Toplum nereye gidiyor" isimli makalemi paylaşmak istemiştim. Lakin o sayfadan paylaşınca garip sayfa oldu. Ben de sildim. O sebepten dolayı panelde gözüktü ancak sayfada gözükmedi. Gelecek pazartesine inşaallah paylaşırım. :))

Teşekkür ederim.

Sağlık ve esenlikler dilerim.

Sevgi Öğretilebilir mi

  Yaşadığımız dünyada insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sevgi. Zira insanın mayası, ruhunun gıdasıdır. İnsan olduğunu hissettiren...